top of page

Rok liturgiczny

​

Okres Adwentu

Adwent to czas radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjÅ›cie Jezusa. Zaczyna siÄ™ w niedzielÄ™ po uroczystoÅ›ci Chrystusa Króla,a koÅ„czy siÄ™ wigiliÄ… Bożego Narodzenia. Pierwsza niedziela Adwentu zawsze rozpoczyna nowy rok liturgiczny w KoÅ›ciele. SÅ‚owo adwent pochodzi z jÄ™zyka Å‚aciÅ„skiego “adventus”, które oznacza przyjÅ›cie. Opuszczenie w tym okresie hymnu “ChwaÅ‚a na wysokoÅ›ci” nie jest wyrazem pokuty, jak w Wielkim PoÅ›cie, lecz znakiem czekania na nowe zabrzmienie hymnu anielskiego Å›piewanego w noc narodzenia Jezusa.

​

W tym okresie, z wyjÄ…tkiem niedziel i uroczystoÅ›ci, można odprawiać MszÄ™ Å›w. wotywnÄ… o NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Pannie. Ta msza jest jednym ze znaków szczególnej obecnoÅ›ci Maryi w okresie adwentu, gdyż to Ona oczekiwaÅ‚a Mesjasza w sposób szczególny.

 

Okres Bożego Narodzenia

Kiedy KoÅ›cióÅ‚ obchodzi uroczystość Bożego Narodzenia, warto pamiÄ™tać, że w liturgii rzymskokatolickiej Å›wiÄ™towanie tego wydarzenia nie koÅ„czy siÄ™ w drugi dzieÅ„ Å›wiÄ…t. Okres Narodzenia PaÅ„skiego zaczyna siÄ™ dokÅ‚adnie od pierwszych nieszporów z uroczystoÅ›ci i trwa do pierwszej niedzieli po 6 stycznia, a wiÄ™c do niedzieli, kiedy wspomina siÄ™ Chrzest Chrystusa. Jest to jeden z krótszych okresów w ciÄ…gu Roku Liturgicznego, ale jednoczeÅ›nie jest jednym z najważniejszych. W tym czasie przeżywamy i uobecniamy TajemnicÄ™ Wcielenia Syna Bożego.

​

Na dzieÅ„ Narodzenia PaÅ„skiego, a wiÄ™c 25 grudnia, przeznaczone sÄ… 3 formularze mszalne – w nocy, o Å›wicie i w dzieÅ„. Każdy z nich posiada wÅ‚asne czytania liturgiczne. MszÄ™ nocnÄ… popularnie nazywamy PasterkÄ…, a ma ona swój poczÄ…tek w Jerozolimie w IV wieku i jest pamiÄ…tkÄ… wczesno- chrzeÅ›cijaÅ„skich nocnych nabożeÅ„stw. Tego dnia również, w czasie każdej mszy Å›w. podczas wyznania wiary, wszyscy klÄ™kajÄ… na sÅ‚owa: “I za sprawÄ… Ducha ÅšwiÄ™tego przyjÄ…Å‚ ciaÅ‚o z Maryi Dziewicy i staÅ‚ siÄ™ czÅ‚owiekiem”. W ten sposób KoÅ›cióÅ‚ wielbi i czci Boga, który przyjÄ…Å‚ ludzkie ciaÅ‚o. Podczas pierwszych oÅ›miu dni Okresu Bożego Narodzenia, inaczej nazywanego OktawÄ…, podkreÅ›la siÄ™ ważny charakter Å›wiÄ…t poprzez uroczyste modlitwy, antyfony oraz hymn Gloria odmawiany każdego dnia.

​

W czasie Okresu Bożego Narodzenia używa siÄ™ szat liturgicznych o barwie biaÅ‚ej lub zÅ‚otej. Kolor ten symbolizuje czystość, Å›wiatÅ‚o, radość i nastrój Å›wiÄ…teczny. W koÅ›cioÅ‚ach można zauważyć także symbole, które nie wiążą siÄ™ Å›ciÅ›le z liturgiÄ…, ale sÄ… wpisane w tradycjÄ™ i pomagajÄ… jeszcze lepiej przeżywać czas Å›wiÄ…t. Jednym z takich symboli jest szopka, która może przyjmować formÄ™ jaskini lub groty i nawiÄ…zuje do stajni betlejemskiej, gdzie narodziÅ‚ siÄ™ Jezus. Zwyczaj jej budowania przyszedÅ‚ do Polski z zagranicy, a przyczyniÅ‚y siÄ™ do tego Zakony FranciszkaÅ„skie. ÅšwiÄ…tynie sÄ… czÄ™sto ozdobione choinkami, które sÄ… symbolem życia. Ozdoby na choinkach przypominajÄ… Boże dary przygotowane dla czÅ‚owieka, a lampki symbolizujÄ… Chrystusa, który jest ÅšwiatÅ‚oÅ›ciÄ… Å›wiata. Ważnym elementem jest także Å›piewanie kolÄ™d i, pomimo że Okres Bożego, Narodzenia jest krótki, to zgodnie z tradycjÄ…, kolÄ™dy można Å›piewać aż do 2 lutego, czyli do Å›wiÄ™ta Ofiarowania PaÅ„skiego.

​

Ważniejsze święta i uroczystości w Okresie Bożego Narodzenia to:

⇒ 26 grudnia – ÅšwiÄ™to Å›w. Szczepana, pierwszego mÄ™czennika
⇒ 27 grudnia – ÅšwiÄ™to Å›w. Jana ApostoÅ‚a i Ewangelisty
⇒ 28 grudnia – ÅšwiÄ™to Å›wiÄ™tych MÅ‚odzianków, mÄ™czenników
⇒ Pierwsza niedziela po Bożym Narodzeniu – ÅšwiÄ™to ÅšwiÄ™tej Rodziny
⇒ 1 stycznia – Uroczystość Bożej Rodzicielki
⇒ 6 stycznia – Uroczystość Objawienia PaÅ„skiego (Trzech Króli, Epifania)
⇒ Niedziela po 6 stycznia – ÅšwiÄ™to Chrztu PaÅ„skiego (koÅ„czy siÄ™ okres Bożego Narodzenia)

 

Okres Wielkiego Postu

Od posypania gÅ‚ów popioÅ‚em rozpoczyna siÄ™ Wielki Post, 40-dniowy okres przygotowania do najwiÄ™kszego Å›wiÄ™ta chrzeÅ›cijan, jakim jest Wielkanoc. Jest to czas odnowy ducha i nawrócenia. PoczÄ…tkowo trwaÅ‚ zaledwie 40 godzin. Potem przygotowania zabieraÅ‚y caÅ‚y tydzieÅ„, aż wreszcie czas ten wydÅ‚użyÅ‚ siÄ™ do 40 dni. Liczba 40 w PiÅ›mie ÅšwiÄ™tym symbolizowaÅ‚a m.in. zbawcze dziaÅ‚anie Boga. Czas postu, to czas ćwiczeÅ„ duchowych, pokuty, dobrowolnych wyrzeczeÅ„, takich jak post, modlitwa i jaÅ‚mużna. Modlitwa, a szczególnie rozważanie MÄ™ki Pana Jezusa, pomaga podjąć pracÄ™ nad swoim życiem.

​

“Nawracajcie siÄ™ i wierzcie w EwangeliÄ™” to sÅ‚owa Jezusa najczęściej powtarzane przez kaznodziejów przez sześć tygodni Wielkiego Postu. Z liturgii znika radosne “Alleluja”, nie Å›piewa siÄ™ w niedzielÄ™ hymnu “ChwaÅ‚a na wysokoÅ›ci Bogu”, a szaty liturgiczne majÄ… kolor fioletowy, który jest symbolem pokuty.

W piątki Wielkiego Postu odprawiana jest Droga Krzyżowa, natomiast w niedziele nabożeństwo Gorzkich Żali.

 

Okres Wielkanocny

Okres Wielkanocny jest to najradoÅ›niejszy czas w ciÄ…gu caÅ‚ego roku liturgicznego. Wspominamy w nim najwiÄ™kszy cud Å›wiata, jakim byÅ‚o pokonanie Å›mierci przez Pana Jezusa. Rozpoczyna siÄ™ on niedzielÄ… Zmartwychwstania PaÅ„skiego, a koÅ„czy siÄ™ w Uroczystość ZesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego (ósma niedziela wielkanocna), a wiÄ™c trwa 50 dni. Liczba ta również ma swojÄ… symbolikÄ™. KoÅ›cióÅ‚ chce przez to podkreÅ›lić, że okres radoÅ›ci ze zmartwychwstania Chrystusa jest dÅ‚uższy niż okres do niego przygotowujÄ…cy – Wielki Post. Dni oktawy majÄ… rangÄ™ uroczystoÅ›ci, należy wiÄ™c pamiÄ™tać że w piÄ…tek po Niedzieli Wielkanocnej nie obowiÄ…zuje wstrzemięźliwość od pokarmów miÄ™snych.

​

Warto wspomnieć także, że Wielkanoc jest dla katolików szczytem caÅ‚ego roku. Od Wielkiej Nocy zależy ukÅ‚ad caÅ‚ego roku liturgicznego (np. Å›wiÄ™ta ruchome). Uroczystość Zmartwychwstania PaÅ„skiego obchodzimy w niedzielÄ™ po pierwszej wiosennej peÅ‚ni Księżyca (wedÅ‚ug ustaleÅ„ soboru nicejskiego z 325 roku). Ta skomplikowana zasada wiąże siÄ™ z żydowskim Å›wiÄ™tem Paschy wyznaczonym przez kalendarz hebrajski, który oparty jest na fazach Księżyca i obiegu SÅ‚oÅ„ca wokóÅ‚ Ziemi. Warto zaznaczyć, że Wielkanoc może wypaść najwczeÅ›niej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

​

W tym czasie obowiÄ…zuje biaÅ‚y kolor szat liturgicznych. Symbolizuje on czystość, niewinność, radość, Å›wiatÅ‚o oraz Å›wiÄ…teczny nastrój. Podczas Mszy Å›w. kapÅ‚an czÄ™sto wystÄ™puje także w szatach zÅ‚otych. Kolor ten nie jest jednak odrÄ™bnym kolorem liturgicznym, ale traktuje siÄ™ go jako odmianÄ™ biaÅ‚ego.

​

W ciągu tych 50 dni radości przypada wiele ważnych świąt i uroczystości:

⇒ II Niedziela Wielkanocna – ÅšwiÄ™to MiÅ‚osierdzia Bożego
⇒ VII Niedziela Wielkanocna – uroczystość WniebowstÄ…pienia PaÅ„skiego
⇒ 29 kwietnia – Å›wiÄ™to Å›w. Katarzyny SieneÅ„skiej, dziewicy i doktora KoÅ›cioÅ‚a, patronki Europy
⇒ 3 maja – uroczystość NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny Królowej Polski, gÅ‚ównej Patronki Polski
⇒ 6 maja – Å›wiÄ™to Å›wiÄ™tych ApostoÅ‚ów Filipa i Jakuba
⇒ 8 maja – uroczystość Å›w. StanisÅ‚awa, biskupa i mÄ™czennika, gÅ‚ównego patrona Polski
⇒ 14 maja – Å›wiÄ™to Å›w. Macieja, ApostoÅ‚a
⇒ 16 maja – Å›wiÄ™to Å›w. Andrzeja Boboli, kapÅ‚ana i mÄ™czennika, patrona Polski
⇒ 31 maja – Å›wiÄ™to Nawiedzenia NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny.

 

Okres Zwykły

Okres Wielkanocny, który jest czasem radosnego Å›wiÄ™towania Paschy, czyli tajemnicy MÄ™ki, Åšmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, trwa 50 dni i koÅ„czy siÄ™ uroczystoÅ›ciÄ… ZesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego. W pierwszÄ… NiedzielÄ™ po uroczystoÅ›ci PięćdziesiÄ…tnicy, KoÅ›cióÅ‚ obchodzi uroczystość Trójcy PrzenajÅ›wiÄ™tszej i jest to pierwsza niedziela drugiej części Okresu ZwykÅ‚ego. Okres ZwykÅ‚y jest najdÅ‚uższym okresem roku liturgicznego i trwa do 34 tygodni. Dzieli siÄ™ na dwie części, jedna trwa od Chrztu PaÅ„skiego do Åšrody Popielcowej, a druga od Niedzieli ZesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego do Adwentu.

​

Czas okresu ZwykÅ‚ego uÅ›wiadamia KoÅ›cioÅ‚owi tajemnicÄ™ Jezusa Chrystusa, Jego dziaÅ‚alność i MisjÄ™ na Ziemi. Ostatni tydzieÅ„ Okresu ZwykÅ‚ego mówi o czasach ostatecznych i zarazem jest koÅ„cem roku liturgicznego, który jest symbolem zakoÅ„czenia Å›wiata. Podczas ostatniej niedzieli tego okresu, KoÅ›cióÅ‚ wielbi Chrystusa jako Króla WszechÅ›wiata, Pana wszystkiego i wszystkich, Który czasie ostatecznym osÄ…dzi caÅ‚y Åšwiat.

​

W nawiÄ…zaniu do tekstów liturgicznych, każda niedziela tego okresu, ma swojÄ… myÅ›l przewodniÄ…, aby wierni mogli rozważać objawionÄ… prawdÄ™, zbawcze wydarzenia i zasady moralne. Zielony jest gÅ‚ównym kolorem Okresu ZwykÅ‚ego. Symbolizuje on nadziejÄ™, życie, odrodzenie duchowe i sprawiedliwość.

Ważniejsze święta i uroczystości przypadające w tym okresie to:

​

⇒ ÅšwiÄ™to Ofiarowania PaÅ„skiego – obchodzone 2 lutego, zwyczajowo nazywane ÅšwiÄ™tem Matki Bożej Gromnicznej, przypomina o wydarzeniach z Jerozolimy, kiedy Maryja i Józef zgodnie z prawem, ofiarowujÄ… DzieciÄ…tko Jezus w Å›wiÄ…tyni.

​

⇒ Uroczystość Trójcy PrzenajÅ›wiÄ™tszej, która zostaÅ‚a zatwierdzona przez papieża Jana XXII. Objawia nam prawdÄ™ o Jedynym Bogu w Trzech Osobach.

​

⇒ Uroczystość NajÅ›wiÄ™tszego CiaÅ‚a i Krwi Chrystusa – obchodzona jest w czwartek po UroczystoÅ›ci Trójcy PrzenajÅ›wiÄ™tszej. KoÅ›cióÅ‚ wielbi Chrystusa, Prawdziwego Boga i Prawdziwego CzÅ‚owieka, Który daÅ‚ nam Siebie w Swoim Ciele i w Swojej Krwi i przychodzi do nas w czasie każdej eucharystii.

​

⇒ Uroczystość NajÅ›wiÄ™tszego Serca Pana Jezusa – KoÅ›cióÅ‚ modli siÄ™ do Chrystusa, Który obdarzyÅ‚ czÅ‚owieka miÅ‚oÅ›ciÄ… i miÅ‚osierdziem, i to wÅ‚aÅ›nie miÅ‚osierdzie pÅ‚ynie z Jego Serca przebitego za nasze grzechy. Poprzez rozwój i pogÅ‚Ä™bienie nabożeÅ„stwa do Serca Jezusa, powstaÅ‚a praktyka oddawania Mu czci przez caÅ‚y miesiÄ…c czerwiec.

W Okresie ZwykÅ‚ym przypadajÄ… również inne uroczystoÅ›ci Å›wiÄ™ta PaÅ„skie takie jak np. Przemienienie PaÅ„skie, ÅšwiÄ™to Podwyższenia Krzyża ÅšwiÄ™tego oraz Å›wiÄ™ta ku czci Matki Bożej, Å›wiÄ™tych mÄ™czenników, anioÅ‚ów i innych Å›wiÄ™tych i bÅ‚ogosÅ‚awionych.

 

Dni świąteczne nakazane

“W niedziele i Å›wiÄ™ta nakazane we Mszy Å›w. uczestniczyć i powstrzymywać siÄ™ od prac niekoniecznych” – tak brzmi pierwsze przykazaniekoÅ›cielne.

​

Do świąt nakazanych należą:

⇒ 1 Listopada (Uroczystość Wszystkich ÅšwiÄ™tych) – tego dnia KoÅ›cióÅ‚ wspomina wszystkich Å›wiÄ™tych i bÅ‚ogosÅ‚awionych. Uroczystość ta wywodzi siÄ™ z praktyki oddawania czci mÄ™czennikom i obchodzono jÄ… najpierw 13 maja. Papież Grzegorz III przeniósÅ‚ tÄ™ uroczystość na 1 listopada. Uroczystość ta przypomina nam, że wszyscy jesteÅ›my powoÅ‚ani do Å›wiÄ™toÅ›ci, niezależnie jakÄ… peÅ‚nimy rolÄ™ w spoÅ‚eczeÅ„stwie i czy żyjemy w małżeÅ„stwie, czy jako osoby konsekrowane.

​

⇒ 25 Grudnia (Uroczystość Bożego Narodzenia) – jest to dzieÅ„ w którym KoÅ›cióÅ‚ uobecnia tajemnicÄ™ Wcielenia Syna Bożego. Jest to Å›wiÄ™to pochodzenia zachodniego, które zastÄ…piÅ‚o pogaÅ„skie Å›wiÄ™to “niezwyciężonego sÅ‚oÅ„ca. Liturgia Rzymska zezwala kapÅ‚anom na odprawienie w tym dniu trzech Mszy Å›w. o póÅ‚nocy, o Å›wicie i w ciÄ…gu dnia. Zwyczaje Å›wiÄ…t to nie tylko opÅ‚atek, żłóbek i kolÄ™dy, ale także Pasterka, która jest pamiÄ…tkÄ… wczesnochrzeÅ›cijaÅ„skich nocnychnabożeÅ„stw.

​

⇒ 1 Stycznia (Uroczystość Bożej Rodzicielki) – tego dnia KoÅ›cióÅ‚ czci MaryjÄ™ jako MatkÄ™ Boga. Jest to ósmy dzieÅ„ od narodzenia Pana Jezusa a zarazem pierwszy dzieÅ„ roku, który w odniesieniu do Maryi ma symbolizować, że jest Ona doskonaÅ‚ym stworzeniem i jako pierwsza czerpie z darów Chrystusa. Uroczystość Bożej Rodzicielki wprowadziÅ‚ do liturgii papież Pius XI w 1931r. 

​

⇒ 6 stycznia (Uroczystość Objawienia PaÅ„skiego) – zwana również UroczystoÅ›ciÄ… Trzech Króli obchodzona jest na pamiÄ…tkÄ™ Objawienia siÄ™ Jezusa Chrystusa oraz oddania czci DzieciÄ…tku przez trzech MÄ™drców. Tego dnia w koÅ›cioÅ‚ach Å›wiÄ™ci siÄ™ kredÄ™ i kadzidÅ‚o, a na drzwiach mieszkaÅ„ pisze siÄ™ bieżący rok oraz pierwsze litery imion Trzech Króli C+M+B z Å‚ac. Christus Mansionem Benedicat – “(Niech) Chrystus mieszkanie bÅ‚ogosÅ‚awi.”

​

⇒ Uroczystość NajÅ›wiÄ™tszego CiaÅ‚a i Krwi Chrystusa (Boże CiaÅ‚o) – obchodzona jest w czwartek po uroczystoÅ›ci Trójcy PrzenajÅ›wiÄ™tszej, Papież Urban IV ustanowiÅ‚ Boże CiaÅ‚o bullÄ… Transiturus w roku 1264. Papież pragnÄ…Å‚ aby, przez tÄ™ uroczystość doszÅ‚o do zadośćuczynienia za zniewagi wobec Jezusa obecnego w NajÅ›wiÄ™tszym Sakramencie. Uroczystość ta pobudza żywy kult adoracji. W Polsce obchody uroczystoÅ›ci wiążą siÄ™ z procesjÄ… z NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem.

​

⇒ 15 Sierpnia (Uroczystość WniebowziÄ™cia NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny) – uroczystość obchodzono w Rzymie już w VII w. natomiast dogmat o WniebowziÄ™ciu ogÅ‚osiÅ‚ Pius XII w 1950 roku. Maryja zostaÅ‚a wziÄ™ta do nieba z duszÄ… i ciaÅ‚em i w różnych tradycjach uroczystość ta przyjmuje nazwy takie jak choćby “PrzejÅ›cie” czy “ZaÅ›niÄ™cie”. Pius XII w swojej Konstytucji Apostolskiej nie mówi o Å›mierci, a jedynie o chwalebnym uwielbieniu ciaÅ‚a Maryi i jego wniebowziÄ™ciu.

​

Oprócz wyżej wymienionych uroczystoÅ›ci, które należą do tak zwanych nakazanych, katolik jest zobowiÄ…zany do uczestnictwa w każdej niedzielnej Mszy Å›w. Natomiast Dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 zniesione zostaÅ‚y jako nakazane:

⇒ 19 marca – Å›w. Józefa OblubieÅ„ca NMP
⇒ 29 czerwca – Å›wiÄ™tych ApostoÅ‚ów Piotra i PawÅ‚a
⇒ 8 grudnia – Niepokalane PoczÄ™cie NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny
JednoczeÅ›nie KoÅ›cióÅ‚ zachÄ™ca wiernych do udziaÅ‚u we Mszy Å›w. w te uroczystoÅ›ci, jak również w inne uroczystoÅ›ci i Å›wiÄ™ta PaÅ„skie oraz ku czci Matki Bożej, Å›wiÄ™tych i bÅ‚ogosÅ‚awionych.

bottom of page